Carosella 2015 Results


Zoltan peggingOur annual mounted combat symposium has come and gone, and what a wonderful weekend it was!  The sun smiled kindly on us for the Friday and Saturday of Mounted Combat, Horseback Archery, Classical Riding, Ballet and Mounted Games, and by Sunday those of us competing in the tournament were grateful for some cooler, cloudy skies!

Tournament ResultsChristian quintain

Grooms’ Competition

There were seven pairs competing in the Grooms’ round this year, and our judges Isabel and Eleanor were impressed with the overall turnout.  For the first time ever, all seven teams scored over 40 points out of a possible 50, and there was only a difference of 0.5 points between first and second place!

Jenn flag

  1. Stephanie Laversin & Michael Pearson grooming Dancer, 49 points
  2. Kailea DeLeon & Robert Borsos grooming Caden, 48.5 points
  3. Jennifer MacPherson & Zoltan Czontos grooming Gabriel, 45.5 points

Team GamesKailea & Steph

The team games were Bending, 2-flag and Stick-pegging, and the team with the fastest time was awarded 4 points, the second fastest 3 points, etc.

Open Division

  1. Team DeLeon Farm: Kailea DeLeon on Caden and Stephanie Laversin on Dancer, 11 points
  2. Tie: Team Chrises: Christian Deron on Molson and Chris Richardson on Flavie, 8 points
  3. Tie: Team Borsos Torsz: Robert Borsos on Chicco and Zolton Czontos on Gabe, 8 points

Intermediate DivisionAllie pegging

  1. Allie Douglas on Princess and Ben Davis on Flavie, 10 points
  2. Shannon Saunders on Molson and Laura Ambrosiano on Chicco, 9 points
  3. Karissa King on Chicco and Jennifer MacPherson on Gabe, 8 pointsMichael flag

Beginner Division

  1. Molly Glave on Princess and Nicole Roch on Chicco, 12 points
  2. Michael Pearson on Flavie and Tracey Leacock on Princess, 8 points

Archery

The archery competition consisted of a single timed run.  The riders had 2 arrows each, but only needed to hit the target with one arrow and then cross the finish line.  If no arrow hit the target, the rider was eliminated.  Fastest time won.Rob archery

  1. Zoltan Czontos on Gabe, 5.9 seconds
  2. Kailea DeLeon on Caden, 7.7 seconds
  3. Robert Borsos on Chicco, 8.6 seconds

Individual GamesBen quintain

The games were Rings, Balloon, and Quintain.  Like the team games, the fastest time won each race and riders were awarded points for placings, with the maximum points for each round being 7.

Open DivisionShan & Molson

  1. Robert Borsos on Chicco, 21 points
  2. Stephanie Laversin on Dancer, 17 points
  3. Zoltan Czontos on Gabe, 14 points

Intermediate DivisionTracey rings

  1. Jennifer MacPherson on Gabe, 16 points
  2. Karissa King on Chicco, 15 points
  3. Allie Douglas on Princess, 13 points

Beginner Division

  1. Nicole Roch on Flavie, 12 pointsNicole rings
  2. T: Molly Glave on Princess, 10 points
  3. T: Michael Pearson on Flavie, 10 points

Green Spur Tournament

Our Spur Tournament is open only to those who have earned the rank of Green Spur or higher within the program.  This year we had five new Green Spurs to award to Christian Deron, Stephanie Laversin, Ben Davis, Tracey Leacock and Laura Ambrosiano.  These combatants deserve particular kudos for riding into the combat ring with their spurs so fresh and shiny.  The tournament consisted of a round robin between eight participants.Chris vs Jen

  1. Chris Richardson on Flavie and Chicco, undefeated with 6 wins and a tie
  2. Jennifer Landels on Jolie, 5 wins, 1 tie, 1 loss
  3. Ben Davis on Flavie, 5 wins, 2 losses

Grand Champion

The overall champion was the competitor with the highest point total for the day.  Congratulations to:

  1. Grand Champion: Stephanie Laversin on Dancer, with 43 points
  2. Reserve Champion: Robert Borsos on Chicco, with 39 points
  3. 2nd Reserve: Chris Richardson on Flavie and Chicco, with 35 points.

Steph vs benThank you to everyone who made this weekend possible:  our fabulous instructors Veli, Rob, Zoltan, Peter, Jenn V, Greg, Devon, Isabel, Eleanor and Kate; the hard-working volunteers, before and during the event, Ben, Nicole, Margaret, Britt, Jay, Alicia, Allie, Christine and everyone who stepped in to help with equipment, horses, and the concession; Jenn M, Kelli and Steph for lending their horses, and of course to all our participants for being such diligent students and super competitors!

Congratulations to everyone who participated in the tournament and the two days of workshops leading up to it.  It was an amazing weekend of mounted skill at arms and we are extraordinarily proud of the depth of talent growing in the program.

Fall ClassesAllie & Jenn

No time to rest on your laurels!  Riding and Horsemanship classes start up again on Monday September 21st.  There are only four spaces in the Level 1-2 classes, and four spaces in Level 3+.  If you miss out on a Monday evening spot, there will be Sunday classes starting again in October, which will include Riding, Horsemanship and Mounted Combat.  There is still plenty of good riding left in the year, and this is a great time to tune up before the winter doldrums hit.  See the Workshops Calendar for details.

Jennifer Landels Jennifer Landels heads up Academie Duello's Cavaliere Program. She has been swordfighting since 2008, and riding since before she could walk. She started the program as an excuse to combine those passions.
Read more from Jennifer Landels.